- Podrobnosti
- Uverejnené: 22. november 2015
V pražskom Múzeu Polície Českej republiky sa v dňoch 8. až 10. októbra tohto roku uskutočnila jubilejná a slávnostná X. konferencia policajných historikov Českej republiky.
Podujatie otvorila česká národná hymnická husitská pieseň „Kdož sú boží bojovníci“ a príchod vlajkonosiča sprevádzaného čestnou strážou historického českého žandárstva. Prednášajúcich a hostí konferencie pozdravil český policajný prezident brig. gen. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý, ktorý zdôraznil význam historického bádania aj v dejinách ozbrojených zložiek pre poučenie v súčasnosti, ale najmä do budúcnosti.
Na trojdňovej konferencii vystúpilo 40 prednášajúcich, ktorí sa venovali reáliám historického vývoja bezpečnostných zborov a osobnostiam česko-slovenského, českého protektorátneho žandárstva (jeho významu pri iniciovaní Pražského povstania v závere 2. svetovej vojny), osudu niektorých príslušníkov vojenského oddielu Železo a odbojovej skupiny Blaník. Odzneli príspevky venované osobnostiam a kádrom justičnej a pohraničnej stráže, ale aj zbrojnému a technickému vybaveniu česko-slovenských ozbrojených zložiek od vzniku ČSR, takmer až po súčasnosť. Pozoruhodné boli prednášky aj z našej nedávnej spoločnej minulosti – napr. o histórii Vysokej školy SNB, či zásahu ÚZU v Trstíne v r. 1984 proti nebezpečnému a ozbrojenému páchateľovi trestného činu.
Na konferencii sa ako prednášajúci zo Slovenskej policajno-historickej spoločnosti (SPHS) zúčastnil riaditeľ SPHS Mgr. Jerguš Sivoš, PhD., a tajomník SPHS mjr. Mgr. Roman Záň. S nedávnymi slovenskými reáliami zoznámili prítomných Mgr. Jerguš Sivoš, PhD. (Osudy veliteľov povstaleckého žandárstva), a mjr. Mgr. Roman Záň (Vývoj rukávových znakov Policajného zboru SR).
Ako čestní hostia sa na tejto konferencii zúčastnili aj delegáti Klubu policajnej histórie v Lučenci, ktorí v objekte Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Lučenci spravujú regionálne múzeum bezpečnostných zborov a vlastnia autentické a veľmi precízne zrekonštruované historické vozidlá ZNB a VB, ktoré predvádzajú verejnosti aj na ďalších spoločenských a športových podujatiach.
Na konferencii sa ako čestní hostia zúčastnil aj emeritný náčelník služobnej kynológie Hlavnej správy Pohraničnej stráže v rokoch 1955 – 1983, pplk. v. v. Ing. Karel Hartl a významný český poradca chovu plemena nemecký ovčiak pre bezpečnostné zložky Českej republiky, Jan Stibůrek. Na snímke – zľava: plk. v v. Ing. Jiří Rulc (autor knihy Dějiny československé služební kynologie), pprap. Bc. Lukáš Málek (historik služobnej kynológie) , pplk. v. v. Ing. Karel Hartl, Mgr. Peter Nevolný (dokumentarista a historik slovenskej služobnej kynológie), Jan Stibůrek, mjr. v. v. Mgr. Jan Komárek (zakladajúci člen SKS TART) a plk. Mgr. Juraj Štaudinger (historik služobnej kynológie, poradca chovu a posudzovateľ NO, rozhodca výkonu služobných psov, a prezident Zväzu športovej kynológie Slovenskej republiky.
Usporiadatelia pripravili na slávnostný rozlúčkový večer dôstojný, ale aj vtipne ladený program doplnený o účinkovanie Hudby Hradnej stráže, počas ktorého prezentovali spomienky na všetky doterajšie konferencie. Zlatým klincom programu sa však stalo odovzdávanie nového vyznamenania – Rádu strážcu histórie zákona – Rest Gestae Custodes Publici, ako ocenenia doterajšej výskumnej a publikačnej činnosti, či za nevyhnutné služby poskytnuté tejto stálej bezpečnostno-historickej konferencii. Tridsiatim vybraným členom českej policajno-historickej spoločnosti odovzdal vyznamenania Rest Gestae Custodes Publici prezident združenia Veterán Polície Českej republiky – plk. v. v. JUDr. Jaroslav Zeman.
Organizátori pripravili pre účastníkov konferencie prekvapenie – vyhliadkovú jazdu Prahou historickou električkou, spojenou s harmonikárskou hudobnou produkciou dobových pražských šlágrov.
Almanach odprednášaných príspevkov vydajú usporiadatelia tohtoročnej konferencie k termínu konania nasledujúceho stretnutia – XI. konferencia policajných historikov Českej republiky sa opäť uskutoční v objekte Múzea Polície Českej republiky v Prahe, v dňoch 13. až 15. októbra 2016.
Text a foto: © Mgr. Peter Nevolný (1 foto Hynek Moravec)